%100 Etik Hacker Eğitimi Dijital Eğitim Seti

Etik Hacker Kimdir? Ne İş Yapar?


Hacker bildiğiniz gibi internet korsanlarına verilen bir isimdir. Hackerler, internet üzerinde korsanlık yapıyor, sistemlere sızıyor, şifrelerimizi çalıyor, son kullanıcı ve kurumsal firmaların başına olmadık sorunlar açıyorlar.
Birde Etik Hacker var. Bu kavramla belkide ilk kez tanışacaksınız. Sonuçta bunlarda hacker. Fakat bunlar ahlaklı vede saygılı hackerler. Güvenlik sistemleri hakkındaki bilgi ve tecrübelerini iyi yönde, faydalı hizmet maksadıyla kullanan profesyonel kişilerdir.


Peki Etik Hacker Ne İş Yapar? Nasıl çalışır?

Etik Hackerın görevi, şirketlerin güvenlik açıklarını yakalamak ve bunların kapatılmasında firmaya yardımcı olmaktır. Bir hacker kadar bilgili hatta daha beceriklidirler. Aslında kısaca anti-hacker olarak adlandırabiliriz. Hackerlerın sistemlere verebileceği zararı ortadan kaldırmak gibi iyi ve olumlu bir misyonları vardır.

Hacker Ne Yapar?

Hacker diye tarif ettiğimiz kişi; Şirketlerde çalışanlar daha iyi bilirler, şirketteki tüm bilgisayarlar network üzerinden birbirlerine bağlıdırlar. Birbirleri üzerinden İnternete girebilirler. İnternete bağlanmak bilgisayar ağlarında en önemli güvenlik sorunlarını oluşturur. Çünkü bu hackerlar netten sizin bilgisayarınıza sızabilir buna bağlı olarak da ağdaki bütün bilgisayarlara girebilirler. Gerçek hackerlar bu tür bilgisayar ağlarına sızma ve orada bulunan bilgilere el koyma gibi becerilere sahiptirler. Yani girdikleri bilgisayarda bulunan gizli sırlara bir anda el koyabilme gibi özellikleri vardır. 

Etik Hacker ise;
Güvenlik sistemleri hakkında sahip oldukları bilgi ve tecrübelerini sorumlusu oldukları sistemin zayıflıklarını tespit etmek ve güvenlik açıklarını kapatmak için kullanırlar. Ağlarına yapılan saldırılara karşı nasıl tedbir alınacağını, bir tehdit unsuru oluştuğunda ve hatta oluşmadan önce güvenlik kalkanının oluşturulması ile ilgili atılacak adımları ve prosedürleri planlamak ve uygulamak, sisteme sızacak korsanları engellemek, gerekirse onları yakalamak gibi olumlu bir misyona hizmet ederler.


Nasıl Çalışırlar?

Etik hackerler mutlaka bir güvenlik şirketine bağlı olarak çalışırlar. İş konusu iki şekilde oluşur. Birincisi firmaların talebi üzerine, ikincisi kendilerinin talebi üzerine. Kendilerinin talebi üzerine bir çalışmayı başlatmak için güvenlik açığı olması muhtemel firmalara (ki Türkiye'deki firmaların neredeyse tamamı bu durumda) giderek bilgisayar ve sistem güvenliğinin önemini anlatıyorlar. Eğer şirket yönetimi güvenlik konusunda ikna olmuyorsa sistemlerine sızma ve güvenlik açıklarını gösterme teklifinde bulunuyorlar. Teklif kabul edilirse önce gizlilik ve güvenlik anlaşması yapıyor ve sonra sıkı bir çalışmaya girerek güvenlik açıklarını bulmaya yöneliyorlar. Yaptıkları çalışmalar sonucunda mesela server üzerindeki veya patronun bilgisayarındaki kritik ve önemli bir dosya alınarak firmaya takdim ediliyor. Bu durumda işi kabul etmemek gibi bir seçenek de kalmıyor.

hacker eğitimi

Nasıl İşe Alınıyorlar?

Tüm hackerlerin düşü bir gün mutlaka etik hacker olmak ve çok para kazanmaktır. Etik hacker olacak kişide başta iyi ahlak olmak üzere özel testlerden başarı ve özel bilgiler aranmaktadır.


%100 Etik Hacker Eğitim Seti


Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte her geçen gün daha fazla veri ve işlem elektronik ortamlara taşınıyor. Elektronik ortama taşınan veri sayısı arttıkça bu verileri korumak gittikçe zorlaşıyor ve bu alanda özel yetişmiş personellere ihtiyaç da aynı oranda artıyor. Verileri korumak ve yapılan saldırıların önüne geçebilmenin en başarılı yolu ise bu saldırı metodlarını bilmek ve alınabilecek karşı önlemleri öğrenmekten geçiyor. İşte bu noktada Etik Hackerlar öne çıkıyor ve gün geçtikçe aranan eleman olma yolunda hızla ilerliyorlar.
Siz de bu geleceği parlak sektörde yer almak, arayan değil aranan kişi olmak istiyorsanız!...
%100 Etik Hacker Eğitim Seti'ne mutlaka sahip olmalısınız. Ürün Sitesine Git

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder